YENİ KURULAN OKUL DANIŞMANLIĞI:

“Özel okul kurmak istiyorum”,

“Özel okul açarken nelere dikkat etmeliyim”,

“Özel okulum var ama daha fazla öğrenciye ulaşmak istiyorum”,

“Özel okul açarken resmi işlemlerle ilgili destek almak istiyorum”,

“Okul olabilecek bina ve arsa temin edebilirim, eğitim yatırımcısı olmakistiyorum”.

Bu soruların bir veya bir kaç tanesi kafasında olanların yardımına EFA Eğitim Danışmanlık iletişime geçmek düşüyor. Okul kurmak isteyen eğitim yatırımcısı olmak, okul açmak isteyenlere sunduğumuz fırsatlarımızı inceleyiniz.

Neden Danışmanlık Hizmeti:

Emek, kazanç, zaman ve tecrübeler paylaşıldığı zaman kıymet kazanır. Özel eğitim kurumu açmayı düşünen kurucu ve kurucular karar vermeden, kiralama ve satın alma işlemi yapmadan önce bilirkişilere danışılarak, millî Eğitim Özel eğitim mevzuatlarına yeterli olup olmadığı onayı alınmadan kesinlikle bir girişim yapılmamalıdır.

Örnek olarak binanın çevresindeki yasaklı yerler, binanın bahçe şartları özellikle içmimarı standartları her biri birbirinden önemli noktalardır. Yanlış yapılacak bir hareket kurumun kontenjanını düşürmeden tut, açılamamasına kadar yanlış duruma sebep olabilir.

Bu işlemler uzman kişiler tarafından gözden geçirilmeden yapılan girişimler karşılıksız kalabilir. Onca emek yatırım boşa gidebilir. Kıymetli bir birliktelik hüsrana dönüşebilir. Bugüne kadar ki tecrübelerimizin sonucunda gördük ki, iyi bir konum ve bina standardı olmadan açılmadan kapanan kurumlar oldu.

İyi bir standarda uygun mimari proje, sınıflar, yangın merdivenleri, normal merdivenler, kapı ölçüleri, pencere ölçüleri, hol genişlikleri laboratuvar, sosyal ve sportif alanların hepsinin mevzuata uygun bir ölçüsü vardır.

Ayrıca olması gereken araç ve gereçler, bu işlerde yıllarını vermiş okul müdürü, müfettiş ve yöneticilerin tüm tecrübelerini yeni açılacak özel öğretim kurumlarının açılış çalışmalarına aktararak hizmet vermekteyiz. Hiçbir tecrübemizi esirgemeden kendi kurumumuz gibi en ince ayrıntılarına kadar yeni açılacak özel okul yöneticileriyle paylaşmaktayız.

Yeni kurulacak özel bir okulun en önemli süreçlerinden biri, bu kurumun ruh ve enerjisi olacak ve harekete geçirecek olan çalışanları olmalıdır. Amacımız, alanında yeterli tecrübe ve güven veren uzman bir kadronun oluşturulmasıdır. Yıllarını insan kaynakları hizmetine vermiş, kurumlara personel sağlayan uzmanlarımız, sizin kurumlarınızı da kendi kurumu anlayışla, objektif bakışla personel seçimlerine dikkat edecektir.

Bir kurumun sosyo-psikoljik durumları göz önüne alınarak, kurumun yetkililerinin onayıyla personel seçimi hassasiyetleri çerçevesinde tavsilerde bulunup personel alım kararları karşılıklı karara bağlanmaktadır.

Bir kurumda müdür, müd. Yrd. öğretmenler ve bunların bölüm başkanları bir orkestra gibi çalışmalıdır.

Öğretmenlik bir meslek grubu değildir. Ruhunda öğretme aşk ve şevki olmalıdır, çocukları sevmeli ve sabırlı olmalıdır. Her şeyden önce öğrencilerinin hayatta idolleri olmalıdır.

Temizlik hijyen bir kurumun olmazsa olmazlarından olmalıdır. Bir kuruma öğrencisini kaydettirecek birçok velinin her şeyden önce lavabo ve wc’lere baktığına şahit olduk. Kısacası yardımcı personel de çok önemli bir rol almaktadır. Bu çalışanlar kesinlikle işlerinden başka bir şeyle odaklanmalı, kimsenin işine karışmadığı görev ve sorumluluklarını bilen personelden seçilmelidir.

Güvenlik, kantin, servis ve yemekhanede çalışanlar iyi bir araştırma sonucu alınmalı, okul ortamlarında çalışabilecek nitelikte olmalı ve adli arşiv durumları araştırılmalı ve geçmişte çalıştıkları kurumlardaki referansları dikkate alınmalıdır.